Farby zeme a minimalistický štýl: Nový prístup k detskej móde 0
Farby zeme a minimalistický štýl: Nový prístup k detskej móde

Máte už dosť ružovej a modrej? Stavte na neutrálnu farbu v oblečení pre deti. Ružové šaty pre dievčatká, modrý overal pre chlapcov... Hoci malé deti sa od seba veľa nelíšia, spoločnosť od samého začiatku života vyžaduje zjavné určenie pohlavia v ich šatníku. Avšak čoraz viac rodičov sa týmto požiadavkám vzopiera a sústredí sa na oblečenie v neutrálnych farbách.

Odkiaľ prichádza takéto, a nie iné, priraďovanie farieb k pohlaviu? Sú oblečenia pre deti a šaty pre dievčatká v neutrálnych odtieňoch naozaj dobrý nápad?

Prečo je farba ružová priradená dievčatkám a modrá chlapcom? Na prvý pohľad sa môže zdať, že ružová vždy patrila dievčatkám a modrá chlapcom. Tento farebný trend však vznikol až v 20. storočí! Ako to, že tieto farby zmenili „pohlavie“?

V minulosti bola modrá priradená dievčatkám, pretože tento odtieň bol spojený s Mariou. Malé slečny sa mali identifikovať s jej božskosťou, čistotou a poslušnosťou. Červená (alebo skôr jej zriedená verzia v podobe ružovej) bola spojená s mocou, silou a krvou Kristovou, preto chlapci boli často oblečení do ružova.

Prečo teda došlo k výmene týchto farieb? Prvé zmienky o tomto téme pochádzajú z Versailles. Ľudovít IX. si vyberá modré pozadie pre kráľovský erb. Postupne farba prechádza z božských rúk do aristokracie, nakoniec pristáva na uniformách. Práve po druhej svetovej vojne začína byť modrá čoraz viac spájaná s chlapcami.

To isté sa deje s ružovou pre dievčatká. Všetko vďaka markíze de Pompadour, ktorá tvrdí, že ide o „farbu vynikajúcej jemnosti“ a zavádza ju do salónov vo Versailles. Odvtedy dámy dvora, nechcúc ustúpiť svojej panej, začínajú obliekať svoje dcéry do ružova. S časom sa ružová stáva obľúbenou farbou používanou návrhármi dámskej módy alebo hviezdami strieborného plátna 20. storočia.

Viac o histórii farieb detského oblečenia a evolúcii šiat pre dievčatká na prelome rokov si môžete prečítať v tomto článku – KLIKNITE SEM.

Najnovší trend v detskom oblečení? Farby zeme a minimalistický štýl. Existuje nejaké naordynované pravidlo, ako obliekať deti podľa pohlavia? Samozrejme, že nie! Naopak, smeruje sa k trendu, kde sa rodičia vzpierajú takýmto sociálnym tlakom. Stále populárnejšie sa stávajú minimalistické detské oblečenia v zemských farbách.

Prečo rodičia čoraz častejšie obliekajú svoje malé deti týmto spôsobom? Dôvodov takéhoto konania je niekoľko:

Neutrálna farby sa hodí takmer na každú príležitosť. Jednoducho sa dá vytvoriť elegantná kompozícia, ktorá bude vyzerať uhladene a esteticky. Obyčajne sú to veľmi jednoduché strihy šiat pre dievčatá a oblečenie pre deti. Absencia ďalších stužiek, korálok a prvkov znamená väčšiu bezpečnosť pre dieťa. Na šatách pre dievčatko a detských oblečeniach v takýchto farbách je oveľa menej vidieť všetky znečistenia. Béžová, telová ružová alebo krémová sú farby, ktoré pôsobia upokojujúco najmä na novorodencov a dojčatá. Vyplýva to z faktu, že práve tieto farby im pripomínajú farbu matkinej pokožky, čo znamená – bezpečnosť. Je to ekologická voľba. Oblečenie v neutrálnych farbách, ktoré sú v dobrom stave, môžete odovzdať ďalšej mamičke, bez ohľadu na pohlavie jej dieťaťa. Týmto nielenže urobíte krásny dar, ale tiež znížite znečistenie životného prostredia.

Generácia Sad Beige Children? Niektorí ľudia považujú šaty pre dievčatká a detské oblečenie v farbách zeme za príliš smutné. Dokonca vznikol zábavný profil na Instagrame – OfficialSadBeige, ktorý ironicky poukazuje na súčasný módny trend neutrálnych oblečiek pre deti.

Žiadne krajnosti nie sú dobré, preto aj pri zostavovaní minimalistického detského šatníka v neutrálnych farbách treba zachovať mieru. Dobré je prelomiť štýl silnejšou farbou, ktorá pridá celku trochu dynamiky a charakteru. Tým sa zabráni dojmu, že vaše dieťa patrí do generácie „sad beige children“.

Šaty pre dievčatká v prírodných farbách. Čo nájdete vo Zoya Fashion? V kolekcii Zoya Fashion sme tiež dbali na ponuky elegantných šiat pre dievčatká v minimalistickom a neutrálnom štýle. Medzi produktmi máme ako každodenné kreácie (ako je pletená Nel alebo jedinečná Emilie), tak aj modely na špeciálne príležitosti (napríklad romantická Dolores alebo tylová Violette).

Pozrite si teraz ďalšie modely – prejdite na záložku DZIEVČATÁ a vyberte ideálne šaty pre vašu dcérku.

Pridať komentáre (0)

Submit
nahor
Sklep jest w trybie podglądu
Zobraziť plnú verziu stránky
Sklep internetowy Shoper Premium